ScrollToTop

Nowoczesna technologia

Piec do wygrzewania

Zamknięty obieg powietrza = mniejsze zużycie energii

Dzięki zastosowanej technologii, wdrożonym rozwiązaniom konstrukcyjnym oraz doborze właściwych materiałów, nasze piece charakteryzują się bardzo małymi stratami ciepła. Po osiągnięciu zadanej temperatury zużywają niewiele więcej energii elektrycznej co pralka. To co wyróżnia nasze urządzenia to system obiegu powietrza wygrzewającego – pracuje on w obiegu zamkniętym. Lepsza kontrola nad całym procesem wygrzewania poprzez precyzyjne sterowanie temperaturą daje użytkownikowi system bardziej ekonomiczny, a co za tym idzie również ekologiczny.


Piece do wygrzewania:
  • konglomeratów,
  • pianek,
  • hartowania gumy i innych elementów sylikonowych,
  • elastomerów,
  • żywic i laminatów,
  • oraz ziół.

Indywidualny projekt i wykonanie

Dopasowujemy technologię i wymiary naszych urządzeń do potrzeb osoby zamawiającej:

  • wymiary
  • sposób otwierania drzwi – jednoskrzydłowe otwierane na lewo lub prawo, pionowo do góry(gilotynowe), lub na siłownikach do góry
  • dedykowany wózek lub półki

Niskie zużycie prądu – duże oszczędności

Dzięki wymuszonemu obiegowi powietrza (ze ścian, sufitu lub drzwi), zastosowaniu profesjonalnej przemysłowej wełny (grubość izolacji od 250-350 mm) oraz zminimalizowaniu mostków termicznych nasze urządzenia mają bardzo małe straty ciepła. Zyskujemy również lepszą kontrolę nad procesem suszenia.

Dodatkowe zabezpieczenia przed przegrzaniem

W każdym urządzeniu montujemy zabezpieczenie mechaniczne przed przegrzaniem wygrzewanych elementów w razie awarii, któregoś z elementów wykonawczych. Gwarantujemy szybką wymianę zużytych lub zepsutych podzespołów.

Nowoczesny sterownik

Piec posiada sterownik z wyświetlaczem dotykowym, za pomocą którego można zmieniać nastawy pieca oraz mieć podgląd na aktualne parametry pracy urządzenia. Sterownik zawiaduje pracą pieca sterując temperaturą i czasem oraz monitoruje pracę grzałek, silnika i wentylatora. Awaria któregoś z urządzeń zatrzymuje proces wygrzewania, wyświetlając na wyświetlaczu kod błędów. Zanik napięcia w zasilaniu powoduje zawieszenie procesu wygrzewania, po pojawieniu się zasilania proces jest kontynuowany.

Za pomocą sterownika możliwe jest programowanie segmentów zmiany temperatury w wykresie pracy, przyrost temperatury 0,5 do 5⁰C na minutę przy max. odchyłce 3⁰C oraz rejestrowanie temperatury i przebiegu cyklu pracy. Sterownik ze względu bezpieczeństwa p.poż sterowany jest za pomocą dwóch termopar umieszczonych wewnątrz komory. Urządzenie pozwala na konfigurację konta, dzięki któremu możliwy jest dostęp do funkcji poprzez połączenie Internetowe. Pozwala ono na przesyłanie danych za pomocą złącza USB 2.0 lub Ethernet oraz zdalne programowanie i monitoring procesu wygrzewania. Dodatkowo możliwe jest ustawienie powiadomień SMS lub e-mailowych o zakończeniu procesu, awarii lub innych zdarzeniach.

Oryginalna konstrukcja = szereg korzyści dla użytkowników

Nasze urządzenia od podstaw projektowane są pod potrzeby i technologię Klientów. Maksymalna temperatura to 250 °C. Piece służyć mogą swoim zastosowaniem między innymi jako urządzenia do wygrzewania kształtek wylewanych z pianek poliuretanowych, jako piece do utwardzania elementów laminatowych wykonywanych z żywic epoxydowych i poliestrowych. Zawsze uwzględniamy indywidualne potrzeby i wymagania użytkowników, tak aby były w pełni dostosowane do rozwiązań jakie stosowane są w ich przedsiębiorstwach.

Ściany boczne, ściana tylna, sufit i drzwi naszych pieców wykonane są jako płyta warstwowa. Płyta warstwowa zbudowana jest z dwóch okładzin z blachy oraz rdzenia izolacyjnego wełny mineralnej ISOVER grubości 250 mm. Zastosowany typ maty kotłowej daje gwarancję że przez 20 lat użytkowania, połączenia pomiędzy włóknami nie ulegną degradacji pod wpływem temperatury i mata nie zmieni swojej objętości, co skutkowałoby powstaniem mostków termicznych. Podłogę stanowi płyta warstwowa grubości 100mm.

Grubość zastosowanego rdzenia to duży opór cieplny, co gwarantuje minimalne straty ciepła w czasie eksplantacji pieca.

Drzwi jednoskrzydłowe mogą otwierać się na lewo lub prawo, mogą na siłownikach elektrycznych podnosić się do poziomu pieca, albo w systemie gilotynowym wciągać się pionowo w górę – wszystko w zależności od potrzeb klientów

Na potrzeby Klienta możliwe są również drzwi dwuskrzydłowe.

Drzwi niezależnie od sposobu otwierania wyposażane są w bardzo mocne zawiasy, co gwarantuje wieloletnią bezawaryjną pracę. W celu uzyskania dobrej szczelności na krawędź zewnętrzną ościeżnicy zamontowana jest uszczelka obwiedniowa wykonana z gumy silikonowej odpornej na wysokie temperatury.

Piec posiada konstrukcję samonośną i stoi na czterech stopach antywibracyjnych z możliwością regulacji wysokości.

Piece wyposażone są w spirale grzewcze z drutu oporowego oraz wentylator promieniowy, który wymusza cyrkulację powietrza.

lepolam logo oraz certyfikat polski produkt

Suszarnia i piec jest w całości produktem polskim

Koncepcja konstrukcji, wyjątkowa energooszczędność, łatwość i wygoda obsługi – są rezultatem wieloletniego doświadczenia naszej firmy w technologii obróbki tworzyw sztucznych, którymi zajmujemy się od 1992 roku. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w tej branży byliśmy w stanie wykonać wszystkie sterowniki oraz części elektroniczne we własnym zakresie.

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy w wyborze?

Chętnie pomożemy, zostaw nam swój numer telefonu, a oddzwonimy do Ciebie i doradzimy.