ScrollToTop

Nowoczesna technologia

Suszarnia do płyt

Czym jest proces suszenia

 

Suszenie jest to usuwanie wilgoci zawartej na powierzchni płyt lub w kapilarnych porach tworzywa przez odparowanie w wyniku doprowadzenia energii cieplnej, jest to proces podczas którego zachodzi jednoczesna wymiana ciepła i masy.

Najbardziej rozpowszechnioną metodą to suszenie konwekcyjne.

 

Suszenie składa się z trzech procesów i dwóch etapów:

1. Przemieszczanie się pary od powierzchni materiału do otaczającego powietrza.

2. Przemieszczanie wilgoci wewnątrz suszonego materiału do jego powierzchni.

3. Przemiana fazowa cieczy w parę.

 

Pierwszy etap suszenia charakteryzuje się stałą szybkością suszenia. Następuje odparowanie wilgoci z powierzchni płyt i powstająca para przedostaje się do powietrza suszącego. Szybkość całego procesu uwarunkowana jest przez szybkość dyfuzji pary wodnej w objętości powietrza suszącego.

Drugi etap suszenia charakteryzuje się malejącą szybkością suszenia. Występuje wtedy odparowanie wilgoci w coraz głębszych warstwach suszonych płyt, przemieszczanie się pary wodnej do powierzchni i dyfuzja w warstwie przepływającego powietrza. Na szybkość suszenia w drugim etapie ma duży wpływ rodzaj i grubość suszonych płyt.

 

Od czego jest uzależniona efektywność procesu?

 

Aby proces suszenia był najbardziej efektywny muszą być spełnione trzy warunki:

1. Powietrze suszące musi posiadać odpowiednią dopuszczalną temperaturę dla poszczególnych rodzajów tworzyw.

2. Materiał suszący czyli płyty muszą być odpowiednio wentylowane (opływane przez powietrze).

3. Powietrze suszące musi być maksymalnie suche ponieważ wilgoć tylko wtedy może dyfundować do czynnika suszącego gdy prężność pary w nim zawartej jest mniejsza od równowagowej (desorpcja wilgoci), uogólniając można stwierdzić im suchsze powietrze suszące tym krótszy proces suszenia.

 

Opracowując technologie suszenia kierowaliśmy się o powyższymi zależnościami aby nasz system był jak najbardziej efektywny.

 

Zamknięty obieg powietrza = mniejsze zużycie energii

W odróżnieniu od naszych urządzeń, najczęściej spotykane suszarnie na rynku to zaadoptowane piece i przystosowane do pełnienia funkcji suszarni. Urządzenia te suszą powietrzem atmosferycznym, najczęściej w obiegu otwartym. Powietrze podgrzewane na wejściu do zadanej temperatury wtłaczane jest do komory, a następnie wyrzucane na zewnątrz. W przypadku gdy pracuje w obiegu zamkniętym, użytkownik musi ją co godzinę otwierać w celu wymiany powietrza na bardziej suche, w przeciwnym razie wilgoć nie wyjdzie z płyt.

Nasze suszarnie od początku do końca są przygotowane i przystosowane do suszenia płyt i formatek z tworzyw sztucznych. To co je wyróżnia to system obiegu powietrza suszącego, który przede wszystkim pracuje w obiegu zamkniętym, pozwalając na osiemnastokrotne zmniejszenie poboru energii elektrycznej. Finalnie przekłada się to na powstanie systemu, który jest bardziej ekonomiczny i ekologiczny.

Indywidualny projekt i wykonanie

Dopasowujemy technologię i wymiary naszych urządzeń do potrzeb osoby zamawiającej:

  • wymiary
  • sposób otwierania drzwi – jednoskrzydłowe otwierane na lewo lub prawo, pionowo do góry(gilotynowe), lub na siłownikach do góry
  • dedykowany wózek lub półki
  • dedykowane uchwyty do wieszania płyt z tworzyw sztucznych.

Wbudowany osuszacz powietrza – duże oszczędności

Suszymy suchym powietrzem. W nasz system obiegu powietrza suszącego, wbudowany jest osuszacz powietrza, który znacznie przyśpiesza proces suszenia. Wpływa to bezpośrednio na skrócenie całkowitego czasu wygrzewania płyt i formatek z tworzyw sztucznych.

Dodatkowe zabezpieczenia przed przegrzaniem

W każdym urządzeniu montujemy zabezpieczenie mechaniczne przed przegrzaniem wygrzewanych elementów w razie awarii, któregoś z elementów wykonawczych. Gwarantujemy szybką wymianę zużytych lub zepsutych podzespołów.

Nowoczesny sterownik

Suszarnia posiada sterownik z wyświetlaczem dotykowym, za pomocą którego można zmieniać nastawy suszarni oraz mieć podgląd na aktualne parametry pracy urządzenia. Sterownik zawiaduje pracą suszarni sterując temperaturą i czasem oraz monitoruje pracę grzałek, silników wentylatorów i silnika osuszacza. Awaria któregoś z urządzeń zatrzymuje proces suszenia, wyświetlając na wyświetlaczu kod błędów. Zanik napięcia w zasilaniu powoduje zawieszenie procesu suszenia, po pojawieniu się zasilania proces jest kontynuowany.

Za pomocą sterownika możliwe jest programowanie zdalnej temperatury ± 0.5 ºC, programowanie zdalnego czasu oraz dnia i godziny załączenia suszarni. Sterownik ze względu bezpieczeństwa p.poż sterowany jest za pomocą dwóch termopar umieszczonych wewnątrz komory. Urządzenie pozwala na konfigurację konta, dzięki któremu możliwy jest dostęp do funkcji poprzez połączenie Internetowe. Pozwala ono na przesyłanie danych za pomocą złącza USB 2.0 lub Ethernet oraz zdalne programowanie i monitoring procesu suszenia. Dodatkowo możliwe jest ustawienie powiadomień SMS lub e-mailowych o zakończeniu procesu, awarii lub innych zdarzeniach.

Oryginalna konstrukcja = szereg korzyści dla użytkowników

Poznaj zalety naszej suszarni. Nasze urządzenie od podstaw zaprojektowane z przeznaczeniem do suszenia płyt i formatek z tworzyw sztucznych uwzględnia indywidualne potrzeby i wymagania użytkowników, tak aby były w pełni dostosowane do technologii jakie stosowane są w ich przedsiębiorstwach.

Dzięki naszym rozwiązaniom proces termoformowania może być:

– wydajniejszy,

– efektywniejszy,

– oszczędniejszy.

Nasza suszarnia to suszarnia konwekcyjna wyposażona w komorę, gdzie czynnikiem suszącym jest suche powietrze opływające wiszące płyty lub formatki PMMA, ASA, PC, PSU, PES, PET. Ściany boczne, ściana tylna, sufit i drzwi wykonane są jako płyta warstwowa. Płyta warstwowa zbudowana jest z dwóch okładzin z blachy oraz rdzenia izolacyjnego wełny mineralnej ISOVER grubości 250 mm. Zastosowany typ maty kotłowej daje gwarancję że przez 20 lat użytkowania, połączenia pomiędzy włóknami nie ulegną degradacji pod wpływem temperatury i mata nie zmieni swojej objętości, co skutkowałoby powstaniem mostków termicznych. Podłogę stanowi płyta warstwowa grubości 100mm. Grubość zastosowanego rdzenia to duży opór cieplny, co gwarantuje minimalne straty ciepła w czasie eksplantacji suszarni.

Drzwi jednoskrzydłowe mogą otwierać się na lewo lub prawo, mogą na siłownikach elektrycznych podnosić się do poziomu suszarni albo w systemie gilotynowym wciągane pionowo w górę – wszystko w zależności od potrzeb klientów. Drzwi niezależnie od sposobu otwierania wyposażane są w bardzo mocne zawiasy, gwarantujące wieloletnią i bezawaryjną pracę. W celu uzyskania dobrej szczelności na krawędź zewnętrzną ościeżnicy zamontowana jest uszczelka obwiedniowa wykonana z gumy silikonowej odpornej na wysokie temperatury.

Suszarnia posiada konstrukcję samonośną i stoi na czterech stopach antywibracyjnych z możliwością regulacji wysokości.

Komora suszarni mieści wózek, którym można wyjechać z komory na zewnątrz suszarni na całą jego długość lub całkowicie – co ułatwia załadunek i rozładunek płyt lub formatek bez narażenia ich na mechaniczne uszkodzenia.

Dzięki pionowemu położeniu płyt na wózku są one doskonale opływane przez suszące powietrze z wszystkich stron, co wydatnie skraca czas suszenia.

Płyty lub formatki zawiesza się na drążkach wózka za pomocą specjalnie zaprojektowanych uchwytów zaciskowych, które wcześniej zakłada się na górnej krawędzi płyty. Miejsce styku uchwytu zaciskowego z materiałem jest poza obszarem użytkowym. Sam sposób mocowania uchwytów na materiale jest szybki i bardzo prosty.

Przykładowe zużycie energii elektrycznej dla naszej Suszarni z uwzględnieniem poniższych parametrów:

– Gabaryty komory załadowczej: 2245x2900x2240mm (gł . x szer. x wys.)
– Gabaryty zewnętrzne: 2860x4300x4340mm (gł. x szer. x wys.)
– Waga urządzenia 4000kg
– Waga wózka 300kg
– Całkowita moc grzałek 36kW
– Suszarnia ocieplona 300mm wełny kotłowej.
– Cykl suszenia 16 godzin
– Temperatura zadana w danym cyklu 120°C
– Całkowite zużycie energii elektrycznej to ~160 kW/h

lepolam logo oraz certyfikat polski produkt

Suszarnia i piec jest w całości produktem polskim

Koncepcja konstrukcji, wyjątkowa energooszczędność, łatwość i wygoda obsługi – są rezultatem wieloletniego doświadczenia naszej firmy w technologii obróbki tworzyw sztucznych, którymi zajmujemy się od 1992 roku. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w tej branży byliśmy w stanie wykonać wszystkie sterowniki oraz części elektroniczne we własnym zakresie.

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy w wyborze?

Chętnie pomożemy, zostaw nam swój numer telefonu, a oddzwonimy do Ciebie i doradzimy.