Jedną z kluczowych technologii produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych jest termoformowanie. Termoformowanie to nazwa procesu technologicznego, w ramach którego z płyty tworzywa sztucznego, podgrzanego do określonej temperatury bliskiej temperatury mięknienia (charakterystycznej dla danego tworzywa), formuje się produkty o określonych kształtach (wytłoczki).
Warunkiem koniecznym do otrzymania jakościowego produktu (wytłoczki) utrzymanie określonych parametrów fizykochemicznych surowca, czyli płyt tworzyw sztucznych. Jednym z kluczowych parametrów w procesie termoformowania jest zawartość wody w surowcu.
Od zawartości wody zależne są fizyczne, chemiczne, mechaniczne i technologiczne parametry dużej części materiałów nie metalicznych. Aktualnie praktycznie we wszystkich gałęziach przemysłu, rolnictwie, energetyce i budownictwie wykorzystywane procesy suszenia i nawilżania dla zmiany zawartości wody w materiałach. Dlatego ilościowa ocena zawartości wody w materiałach twardych, cieczach, takich jak ropa i ropopochodne, gazach jest konieczna w przemyśle, nauce, badaniach.
W przemyśle wilgotność surowców i półproduktów ma kolosalny wpływ na jakość produkcji końcowej, wydajność i czas pracy maszyn. W wielu gałęziach przemysłu, takich jak: ciężki, lekki, włókienniczy, spożywczy, chemiczny etc., główne procesy technologiczne ścisłe są związane ze zmianami wilgotności materiałów przetwarzanych.
W trakcie termoformowania nawet niewielki ilości wody w płytach tworzyw sztucznych mogą spowodować uszkodzenia produktu końcowego.
Dlaczego tak się dzieje?
Jeżeli surowiec zawiera wodę, która zazwyczaj znajduje w strukturze wewnętrznej płyty z tworzywa sztucznego, to w procesie podgrzewania do określonej temperatury woda zmienia swój stan skupienia, rozszerza się i mechanicznie uszkadza surowiec – rozrywając go.
Żeby usunąć wodę z surowca i zapobiec jego uszkodzeniu jest on wygrzewany przed procesem termoformowania w suszarniach przez wiele godzin. Przez firmę LEPOLAM została opracowana suszarnia, która pozwala na efektywne suszenie płyt z tworzywa sztucznego w kontrolowany sposób.
Komora suszarni mieści wózek z drążkami do podwieszenia płyt. Wózkiem można wyjechać z komory na zewnątrz na całą jego długość, co ułatwia załadunek i rozładunek płyt a poza tym nie trzeba tracić czasu na ostygnięcie komory. Dzięki pionowemu zawieszeniu płyt na wózku są one opływane przez gorące powietrze ze wszystkich stron co jest istotne w trakcie suszenia, wilgoć szybciej dyfunduje z tworzywa. Płyty zawieszane są na drążkach wózka za pomocą uchwytów zaciskowych. Miejsce mocowania uchwytu zaciskowego jest poza obszarem użytkowym materiału i nie ma z tego tytułu strat materiałowych. Płyty podczas załadunku i rozładunku oraz w trakcie suszenia nie stykają się ze sobą więc nie ma obawy o ich zarysowanie poza tym płyty mogą posiadać na sobie z jednej strony fabryczną warstwę folii ochronnej (może wydłużyć proces suszenia).
W procesie suszenia suszarnia wykorzystuje dwa systemy:
System suszenia gorącym powietrzem (powietrze podgrzane do zadanej temperatury krąży w obiegu zamkniętym opływając wiszące płyty w komorze odbierając z nich wilgoć).
System suszenia suchym powietrzem (z głównego obiegu drugi system pobiera wilgotne powietrze przepuszcza je przez rotor osuszacza, gdzie osadzana jest wilgoć i jako suche wraca z powrotem do komory suszarni. Wilgoć usuwana jest poza suszarnię. Cały system pracuje w układzie zamkniętym.
Ta technologia skraca czas suszenia i przede wszystkim wydatnie zmniejsza zużycie energii.
Wszystkie urządzenia związane z technologią suszenia umieszczone są na dachu suszarni.
Wszystkie urządzenia emitujące ciepło takie jak kanały, nagrzewnice powietrza, osuszacz, wymiennik ciepła są osłonięte warstwą izolacyjną w celu zminimalizowania strat ciepła.
Mimo innowacyjnego rozwiązania, którym jest suszarnia – pozostają podstawowe pytania:
Warto zauważyć że są to pytania, które adresuje cała branża tworzyw sztucznych na świecie. Wychodząc naprzeciw takim potrzebom, firma LEPOLAM podjęła decyzje o stworzeniu innowacyjnego urządzania – punktowy czujnik wilgotności do pomiaru zawartości wody w płytach z tworzyw sztucznych. Na realizacje tego pomysłu zostały pozyskane środki w ramach projektu NCBiR.
Wstępna analiza i badania pokazują że takie urządzenie – punktowy czujnik zawartości wody pozwoli, z dużą dokładnością i powtarzalnością, mierzyć zawartość wody w płytach z tworzyw sztucznych.
W przyszłości, kompleksowe rozwiązanie – wstępna detekcja zawartości wody w surowcu z wykorzystaniem punktowego czujnika, pozwoli jednoznacznie stwierdzić – jak długo musi być suszony materiał, co znacznie zwiększy efektywność suszarni.
Bardzo precyzyjna kontrola wilgotności wykorzystywanych materiałów, ma ogromny wpływ ekonomiczny. Ocenić go w przełożeniu na pieniądze jest trudno, w szczególności z powodu tego, że, w większości przypadków, oszczędność osiąga się nie w wyniku otrzymania wiedzy o zawartości wody, a celowego i efektywnego wykorzystania tej informacji.
Koncepcja konstrukcji, wyjątkowa energooszczędność, łatwość i wygoda obsługi – są rezultatem wieloletniego doświadczenia naszej firmy w technologii obróbki tworzyw sztucznych, którymi zajmujemy się od 1992 roku. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w tej branży byliśmy w stanie wykonać wszystkie sterowniki oraz części elektroniczne we własnym zakresie.
Chętnie pomożemy, zostaw nam swój numer telefonu, a oddzwonimy do Ciebie i doradzimy.